Boyce Thompson Arboretum

Saturday, Feb 24th

Przewodnik | Wybierz Stan | Arizona | Parki Arizony | B. Thompson Arboretum

Boyce Thompson Arboretum


Boyce Thompson Arboretum to doskonale zagospodarowany ogród botaniczny działający na statusie parku stanowego. Ogród jest zarządzany wspólnie przez stanowy departament parków, Uniwersytet Arizony i prywatną korporację, Boyce Thompson Arboretum LLC, formalnego właściciela ogrodu (Zobacz mapę).


Boyce Thompson Arboretrum Zdjęcie: Darren Williams


Arboretum to wyraz łaciński oznaczający szkółkę leśną, w której hoduje się i studiuje drzewa. Odmianami arboretum są węższe kategorie, takie jak na przykład hodowla drzew owocowych (fruticetum), roślin pnących (viticetum), drzew iglastych (pinetum), albo wierzbowatych (populetums), itd. Współczesne "arboretums" to najczęściej połączenie hodowli drzew i krzewów i studia nad nimi, z ogrodem botanicznym. Arboretum w Superior to taki właśnie ogród

Pierwsze wzmianki o hodowli drzew i krzewów owocowych i ozdobnych i próby przesadzania drzew i roślin z innych ekosystemów, pochodzą ze starożytnego Egiptu z czasów faraona-kobiety Hatsepshut (1508 - 1458 p.n.e.). Sprowadzała ona drzewa hebanowe z Syrii i z południa Afryki oraz wiele innych gatunków roślin, które zasadzano w ogrodach pałacowych. Istnieją przekazy o szczegółowych studiach nad korzeniami drzew i instrukcje w jaki sposób należy transportować sadzonki z odległych krajów. Oprócz prób hodowania egzotycznych drzew prowadzonych w starożytnym Rzymie, jednym z najstarszych ogrodów tego rodzaju jest Trstenio Arboretum w Chorwacji, o którym wiadomo, że istniało już w 1492 roku. Kolekcja azjatyckich drzew, pomimo upływu lat, wciąż istnieje i rozrasta się. Hodowla drzew i roślin w arboretum nie może być mylona z plantacją.

W Boyce Thompson Arboretum hodowanych jest ponad 800 gatunków kaktusów, z których większość pochodzi z pustyni Sonora. Kaktusy stanowią jedną z najliczniej reprezentowanych rodzin w świecie roślin, pomimo, że ich naturalnym środowiskiem są pustynie. Kaktusy są i były ważnymi roślinami w historii czlowieka. Bardzo wiele gatunków to rośliny jadalne, niektóre zawierają w sobie wielkie ilości zdatnej do picia wody, jak saguaro, inne mają jadalne liście lub owoce, które można gotować, smażyć albo jeść na surowo. Niektóre zawierają mocne włókna, z których można uzyskać nietrwałą ale mocną tkaninę. Kolec agawy po przekręceniu można wyjąć razem z przyrośniętą do niego długą nicią. Taka "igła z nitką" nadaje się do szycia ubrań albo mokasynów. Z agawy wyrabiana jest najpopularniejsza wódka Meksyku - mescal, a z odmiany niebieskiej - słynna tequila. Wszystkie gatunki kaktusów kwitną, większość kwitnie co roku. Na pustyni Sonora kaktusy kwitną zazwyczaj od lutego do kwietnia, zamieniając dziki krajobraz pustyni w bajecznie kolorowy dywan. Niektóre kwiaty pozostają na kaktusach przez kilka dni, albo dłużej, niektóre rozwijają się wcześnie rano i więdną i odpadają wieczorem, ich cały cykl trwa zaledwie jeden dzień. Kaktusy oszczędzają w ten sposób cenną wodę. Kwitną też kaktusy wysokie, podobne do drzew, takie jak Joshua tree, który nie jest drzewem lecz kaktusem.

Oprócz kaktusów, w Boyce Thompson Arboretum hodowane są i studiowane również rośliny strączkowe: wszelkiego rodzaju fasole i grochy, soja, orzeszki ziemne i wiele innych. Studia prowadzone w Arboretum są niezwykle przydatne w przemysłowej hodowli tych roślin. Instytucja ta prowadzi eksperymentalną kultywację jadalnych roślin pustynnych, co może mieć wielkie znaczenie. Rośliny hodowane na obszarach pustynnych (rolnictwo na dużą skalę, czyli współczesne, jest głównym powodem pustynnienia wielu obszarów na Ziemi), mogą się okazać jednym z najważniejszych osiągnięć i zapewnić wyżywienie szybko wzrastającej populacji ludzkiej w przyszłości.

Arboretum powstało jako inicjatywa jednego człowieka: multimilionera, polityka, biznesmana i działacza na rzecz propagowania nowych rozwiązań w hodowli roślin - Williama Boyce Thompson'a, który ufundował i założył ogród i zbudował tu swój letni dom.
William Boyce Thompson urodził się w małęj miejscowości Virginia City w Montanie w 1869 roku. Zdobył techniczne wykształcenie w zakresie górnictwa i wielką fortunę wykupując prawa do źle wycenionych kopalń miedzi i złota. Jako fachowiec w tej dziedzinie, potrafił ocenić wartość złóż, czego nie umieli przygodni poszukiwacze skarbów, często posiadający prawa do pokaźnych złóż. Zniechęceni początkowymi niepowodzeniami odsprzedawali prawa do działalności górniczej, często za niewielkie pieniądze nie zdając sobie sprawy z prawdziwej wartości złóż, albo nie posiadając wystarczających środków na ich eksploatację. Pod koniec życia Thompsona, jego firma górnicza Newmont Mining była trzecią co do wielkości firmą wydobywczą na świecie, po południowoafrykańskiej firmie De Beers Cecila Rhodes'a i Anglo American PLC Ernesta Oppenheimera. Thompson miał udziały w wielu przemysłach i przedsięwzięciach, w dziesiątkach kopalń w USA, w Kanadzie, Peru i w innych krajach, był współwłaścicielem firmy motocyklowej Indian, itd. Łatwiej chyba wymienić gałęzie przemysłu, w których Thompson NIE miał udziałów. Podobno pracował całymi dniami i bez wytchnienia, kiepsko płacił pracownikom, żuł tytoń i kochał naukę. Interesował się wszystkim. Próbował też swoich sił na Wall Street - ale tylko z chęci zysku, jak twierdzą biografowie, chociaż trudno w to uwierzyć: był dyrektorem największej amerykańskiej firmy ubezpieczeniowej, a w latach 1914 do 1919, dyrektorem nowojorskiego oddziału Banku Rezerw Federalnych. Dziś nie jest tajemnicą, że celem administracji Wilsona w tym czasie było niedopuszczenie aby Rosja samodzielnie osiągnęła porozumienie pokojowe z Niemcami (chodziło o przedłużenie wojny). Nie jest również tajemnicą, że przedlużająca się wojna (I Wojna Światowa) była przedmiotem westchnień bankierów. Bank Rezerw Federalnych powstał w 1913 roku, Thompson, któy został dyrektorem najważniejszego oddziału tego systemu zaledwie rok później, musiał się cieszyć wielkim zaufaniem kół bankierskich i rządowych.
Wydaje się, że był zwolennikiem socjalizmu i eksperymentów społecznych prezydenta Wilsona, albo zdawał sobie sprawę z miliardowych możliwości biznesowych w nowej Rosji, jak wszyscy w tamtych czasach, węszący koniunkturę porewolucyjną, co okazało się prawdą dla zachodnich bankierów. Thompson popierał więc rewolucję w Rosji i nowy rząd Aleksandra Kierenskiego. Jako współpracownik (lub agent) Wilsona - a oficjalnie jako pracownik Amerykańskiego Czerwonego Krzyża, gdzie bez oczekiwania ani żadnego stażu otrzymał od razu stopień pułkownika - został wysłany do Rosji w ramach akcji pomocy dla nowego rządu. Ponownie znalazł się w Rosji już po rewolucji bolszewickiej, w 1918 roku, znowu jako wysłannik rządu Wilsona. Tam - po raz drugi - zetknął się z problemem głodu. W Rosji, zwłaszcza wtedy, był to już problem wielkiego Głodu, co sprawiło, że zaczął się interesować szerszymi aspektami produkcji i dystrybucji żywności i zapewnienia jej wszystkim ludziom na świecie w przyszłości.
W 1929 kosztem 20 milionów dolarów (suma prawie astronomiczna w tamtych czasach) Thompson ufundował instytut naukowy w stanie Nowy York (Boyce Thompson Institute for Plant Research) i przekazał wielkie sumy na różne przedsięwzięcia naukowe z dziedziny hodowli roślin. Po doświadczeniach w Rosji był pewny, że przyszłość świata - stabilizacja polityczna, układy międzynarodowe, podział dóbr, itd. - będą w pełni uzależnione od zapasów żywności jakimi będzie dysponował świat. Żywność, a nie armie, złoża i bogactwa naturalne, polityka i geostrategie, będzie najważniejszym elementem kształtowania polityki i budowy sprawiedliwszych społeczństw w przyszłości. Wielki magnat miedziany i przemysłowy stał się prawdziwym filantropem rozdającym pieniądze na niezliczone przedsięwzięcia. Dość powiedzieć, że pod koniec życia jego legendarna fortuna skurczyła się do kwoty jaką dysponował kiedy zaczynał swoją karierię: 100 milionów dolarów. Na początku lat 20-tych zbudował dom na terenie dziesiejszego Arboretum, w którym mieszkał do swojej śmierci w czerwcu 1930 roku. Dom ten - Picket Post - istnieje do dzis i jest ważną cześcią infrastruktury parku.

Arboretum nie posiada restauracji, ale wiele lokali w pobliskim Superior oferuje zniżki dla odwiedzających to miejsce. Pamiętaj spytać, czy są jakieś "specials" dla Arboretum kiedy zamawiasz lunch albo dinner. Na terenie parku można jednak mieć piknik i upiec coś na grillu. Możesz więc przywieźć własne steaki i przygotować posiłki na miejscu. Park zapewnia grille na butle gazowe i na węgiel drzewny bezpłatnie, obowiązują jednak pewne ograniczenia sezonowe wynikające z przepisów przecipożarowych (otwarty ogień).


Park jest otwarty codziennie of 6 rano do 3 po południu w lecie (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) i od 8 rano do 5 po poludniu w zimie (wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień).


Arboretum jest czynne od 8:00 rano do 5:00 po południu.
Wstęp do Boyce Thompson Arboretum State Park wynosi $10.00 od osoby powyżej 13 lat, młodzież i dzieci od 5 do 12 lat $5.00, dzieci poniżej 5 lat bezpłatnie.


Boyce Thompson Arboretum, 37615 U.S. Highway 60, Superior, AZ 85173
tel.: (520) 689-2723 http://arboretum.ag.arizona.edu/index.html


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics