Clarkdale

Sunday, Feb 25th

Clarkdale


Oficjalna strona internetowa Clarkdale wita użytkowników dużym białym napisem "Welcome to the Historic Town of Clarkdale" - "Witaj w historycznym mieście Clarkdale". Napis umieszczono na zdjęciu kompleksu budynków, w którym znajdują się siedziby miejscowych władz. Kompleks nazywa się "Centennial Plaza", powstał bowiem dla uczczenia stuletniej rocznicy założenia Clarkdale. Położone 60 mil na południe od Flagstaff, 40 mil od Prescott, 20 od Sedony i Camp Verde i 6 mil od Jerome, Clarkdale koniecznie trzeba zobaczyć i połączyć z wycieczką po Verde Valley (Zobacz mapę).


Downtown Clarkdale Zdjęcie: Google


Clarkdale zachowało do dziś szczególny urok robotniczego mini-miasteczka z początku XX wieku, powstałego jako zaplecze dla działającej w pobliżu wielkiej kopalni. Aż do 1957 roku miasteczko było własnością wielkiej firmy wydobywczej United Verde Copper Company. Zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach, jest - oprócz stolicy USA Washingtonu - jednym z kilku zaledwie miejsc, które nie rozwijały się chaotycznie lecz zgodnie z planem. Zanim przystąpiono do budowy, całe nowe miasteczko zostało starannie rozrysowane na papierze. Zaplanowano nie tylko ulice, ale nawet puste działki, dla tych przyszłych mieszkańców, kórzy chcieliby zbudowdać domy według własnego gustu. Budowę rozpoczęto w 1912 roku i pierwsi mieszkańcy wprowadzili się do gotowych domów kilka miesięcy poźniej.

Mieszkańcy i władze Clarkdale pieczołowicie dbają o zachowanie dawnego charakteru miasteczka, zwłaszcza w utrzymanym w oryginalnym stanie centrum. Pełno tu dziś restauracyjek i małych sklepików z antykami i pamiątkami, zajmujących miejsce dawnych sklepów spożywczych i składów z narzędziami i artykułami gospodarstgwa domowego. Clarkdale ma do dziś prawie w pełni zachowaną oryginalną architekturę. Warte obejrzenia, oprócz centrum, są zwłaszcza dzielnice szeregowych domków położonych na zachód od parku i "dystryktu" administracyjnego, zbudowanych specjalnie dla pracowników przetapialni rudy. Clarkdale jest ciekawą lekcją nie tylko historii, ale również kapitalizmu, który wbrew temu co o nim uczono w szkołach w krajach za Żelazną Kurtyną, nie zawsze był aż tak krwiożerczy jak go przedstawiano. Niektórzy kapitaliści - jak założyciel Clarkdale William A. Clark - budowali czasem dla swoich pracowników całe osiedla, wyprzedzając zdobycze socjalizmu w Europie o dekady. Dlatego właśnie Clarkdale jest takie ważne, szczególnie dla turysty który pamięta Żelazną Kurtynę.

Clarkdale nie jest szczególnie bogate w atrakcje, jak inne miasta Arizony, ale ma kilka, które z całą pewnością warto poznać. Szczególnie polecamy ponad czterogodzinną przejażdżkę pociągiem firmy Verde Canyon Railroad po dawnej trasie zbudowanej przez Williama Clark'a dla potrzeb kopalni, oraz ruiny dużego puebla Indian Sinagua, Tuzigoot National Monument.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics