Colorado

Saturday, Feb 24th

Przewodnik | Wybierz Stan | Colorado

Colorado


Colorado może zachwycić - i zachwyca - każdego. Stan posiada cztery pory roku, przyciąga więc turystów i wielbicieli aktywnego wypoczynku na powietrzu przez cały rok. Oferuje najlepsze trasy narciarskie i zjazdy zimą, z fantastycznym zapleczem i infrastrukturą w Vail, Aspen lub w Glenwood Springs, ale również doskonałe trasy rowerowe i piesze latem i wiosną, i nadzwyczajne widoki w jesieni. Sam środek Gór Skalistych, Colorado to ponad 50 pokrytych zawsze śniegiem szczytów mierzących więcej niż 14,000 stóp (4,400 m), to lasy osikowe, ruiny indiańskich budowli i dziesiątki stojących jeszcze ghost towns. To jedne z najpiękniejszych (i najtrudniejszych) tras widokowych, które można jednak pokonać samochodem i miniaturowe miasteczka, w których do dziś żyje duch starego Dzikiego Zachodu. Colorado to również przepiękne zielone doliny z uprawami winogron i sadami owocowymi, fantastycznie ukształtowane mesy i świerkowe lasy, krystalicznie czyste źródła i najpiękniejsza autostrada w Ameryce - Highway 70.

Ale Colorado to również nowoczesność, przemysł 21 wieku i doskonałe uczelnie i uniwersytety. Wielki kompleks miejski Denver z pobliskim Colorado Springs, Boulder i Aurorą oferuje wszystko to, co mogą zaoferować największe aglomeracje Ameryki. Są tu więc doskonałe teatry i orkiestry symfoniczne, bardzo drogie i bardzo tanie restauracje reprezentujące kuchnie wszystkich krajów świata, tysiące barów, klubów nocnych i scen muzycznych. Prawie każde miasto stanu ma ciekawe muzeum albo galerię sztuki, niektóre można zwiedzać całymi tygodniami. Colorado to prawie osobny kraj.

Góry Skaliste miały - i mają - jakiś magiczny magnes przyciągający ludzi tak samo dziś, jak w dziewiętnastym wieku. Gorące źródła, czyste powietrze i strumienie przyciągały tu Indian już 10 tysięcy lat temu. Gorące źródła w Glenwood Springs uważano za lecznicze na długo zanim w Nowym Świecie pojawił się Krzysztof Kolumb. Można powiedzieć, że - oprócz walorów leczniczych - stan był zawsze turystyczną atrakcją, tysiące lat wcześniej zanim zdali sobie z tego sprawę mieszkańcy Nowego Yorku i Philadelphii. W czasach Białego Człowieka Colorado wabiło też niedostępnością. Ciągnęli tu więc wszyscy ci, którym doskwierała cywilizacja, wielkie miasta i konne tramwaje, albo elektryczność, i którzy tęsknili za przestrzenią i wolnością jaką daje tylko siodło i niezmierzone bezdroża górskich szlaków. Potem magnesem było złoto, które znajdowano co jakiś czas w nowej partii gór. Typowy mieszkaniec Colorado to człowiek twardy, nonkonformista, wierzący mocno w swoje zasady, o mocnych i niewzruszonych przekonaniach - tak przynajmniej jest postrzegany przez mieszkańców innych okolic. Właśnie tacy ludzie tworzyli kiedyś trzon osiedlających się tu imigrantów: kowboje-samotnicy, często awanturnicy i rewolwerowcy, twardzi jak stal stróże prawa. Colorado jest dziś super-nowoczesne, ale to co kiedyś przyciągało tu wszystkich tęskniących za prawdziwą naturą nie zmienioną przez działalność człowieka i za niczym niezagrożoną wolnością i swobodą, przyciąga do dziś.

Największym problemem stanu jest nadmierny i za szybki rozwój. Od końca lat dziewiećdziesiątych wzrost populacji Colorado jest trzykrotnie wyższy niż wzrost krajowy. Dziewicze przez tysiące lat i nietknięte ręką człowieka stoki coraz gęściej pokrywają domy i rezydencje, przypominając coraz bardziej polskie Podhale, gdzie nie ma już ani jednego miejsca wolnego od domostw i gospodarstw. To fakt, że wielka część dochodów stanu pochodzi z turystyki, ale przymykanie oczu na dziką eksploatację bogactwa jakim jest naturalne środowisko, widoki i pejzaże doprowadzi do jego ruiny w kilka pokoleń. Dlatego obecna polityka zmierza do ograniczenia turystyki, niektóre rejony - jak Vail czy Aspen - wprowadzają ograniczenia w liczbie narciarzy używającycj zimą stoków i zjazdów, zmieniane są przepisy budowlane. Coraz trudniej zbudować dom w dzikim pustkowiu, tak jak dawniej. Może przynajmniej jakaś część stanu ma szanse przetrwać w niezmienionej postaci, tak jak chciała Natura.


RegionyMiasta


Antonito   Aspen   Aurora  
Avon   Boulder   Colorado Springs  
Cortez   Cripple Creek   Denver  
Dolores   Durango   Estes Park  
Fort Collins   Georgetown   Glenwood Springs  
Golden   Grand Junction   La Junta  
Leadville   Manitou Springs   Ouray  
Paonia   Pueblo   Salida  
Silverton   Telluride   Trinidad  
Vail   Winter Park  

Parki i pomniki przyrody 

R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics