Colorado facts

Saturday, Feb 24th

Przewodnik | Wybierz Stan | Colorado | Colorado facts

Colorado facts


Colorado jest ósmym pod względem wielkości stanem na mapie USA. Leży na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych w centralnej części pasma górskiego Rocky Mountains. Powierzchnia stanu zajmuje obszar 103,730 mil (265,550 km.) kwadratowych. Ludność stanu to zaledwie 5.5 mln., ale prawie połowa to mieszkańcy jednego tylko miasta, Denver. Stolica stanu leży u wschodniego podnóża Gór Skalistych. Przebiega tędy linia granicy kontynentalnego podziału na strefy klimatyczne.

Głównymi rzekami przepływającymi przez tereny Colorado są Arkansas, River Plate, Rio Grande oraz najsłynniejsza z nich Colorado River. Krajobraz i geografia Colorado są bardzo zróżnicowane. Na wschodzie stanu rozciągają się olbrzymie płaskie tereny wchodzące w skład obszaru Wielkich Równin. Centralna i zachodnia część stanu to w większości górzysty krajobraz z łańcuchem górskim Rocky Mountains. Tylko na obszarze Colorado znajduje się 55 górskich szczytów tego pasma sięgających powyżej 14,000 stóp (4,200 m.) nad poziomem morza. Dlatego Colorado nazywane jest czasem krainą 14-tysięczników.
Niedaleko na południe od Aspen znajduje się najwyższy szczyt Gór Skalistych,  Mount Elbert sięgający wysokości 4,401 metrów. Górskie lasy, rzeki, jeziora i zielone doliny są wspaniałym naturalnym środowiskiem dla zwierząt. Żyją tu na wolności sarny, kozice i bizony. Zachodnie rejony stanu to teren ukształtowany 200 mln. lat temu. Występują tam olbrzymie płaskowyże będące częściami popękanego kiedyś Płaskowyżu Colorado. Są też góry o płasko zakończonych szczytach świadczące o wulkanicznej przeszłości regionu. Erozja wierzchniej warstwy płaskowyżu doprowadziła do powstania przedziwnych formacji skalnych. W kształtowaniu terenu pomogły górskie rzeki. Przez miliony lat wyżłobiły w kolorowych skałach glębokie kaniony. Wszystko to co zobaczyć można w Colorado składa się na jeden z najbardziej zróznicowanych krajobrazów w Stanach Zjednoczonych.

Dzisiejsze Colorado postawiło na rozwój turystyki. Podupadły stan rozkwitł na nowo, a stare kopalnie złota i srebra jako pamiątki pionierskich czasów i dawnej prosperity są dzisiaj wielką atrakcją turystyczną. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji wspaniałe tereny narciarskie i kurorty Aspen, Vail i Telluride. Latem bardzo popularne są spływy po górskich rzekach Arkansas, Colorado i Rio Grande. Rzesze turystów przyciąga tutaj wspaniała przyroda i cuda natury pielęgnowane na terenach parków narodowych. Najsłynniejsze z nich to Colorado National Monument, Black Canyon, Gleenwood Canyon, Rocky Mountains National Park oraz Mesa Verde National Park. Turystów odwiedzających Colorado przyciąga wspaniały górski krajobraz z potężnymi szczytami, skalistymi przełęczami, lasami i rwącymi rzekami. Kontrastują z nimi skaliste pustynie, kaniony i piaszczyste wydmy. Zobaczyć tu można wyjątkowe w skali światowej obiekty. Jednym z najczęściej odwiedzanych jest Royal Gorge - najwyższy na świecie most wiszący. Rejony graniczące z Utah to raj dla archeologów i badaczy ery dinozaurów. Colorado stawiając na turystykę inwestuje ogromne sumy w utrzymanie i rozwój stanowej infrastruktury. Reaktywowano stare linie kolejek wąskotorowych przewożących dziś turystów starymi szlakami transportu złota i srebra, odbudowano nieużywane od lat mosty i stacje na zapomnianych szlakach, a co najważniejsze - zbudowano nowe drogi w niedostępnych dotąd miejscach. Część z nich wyłącznie z myślą o turystach.

Amatorzy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji wspaniałe tereny narciarskie a kurorty Aspen, Vail i Telluride należą do najsłynniejszych w świecie. Latem bardzo popularne są spływy po górskich rzekach Arkansas, Colorado i Rio Grande. Rzesze turystów przyciąga tutaj wspaniała przyroda i cuda natury pielęgnowane w parkach narodowych. Colorado National Monument, Black Canyon, Gleenwood Canyon, Rocky Mountains National Park oraz Mesa Verde National Park należą do najczęściej odwiedzanych parków w Ameryce. W Mesa Verde do dziś istnieją i są starannie pielegnowane stare budowle Indian Anasazi - wmurowane w skalne półki nad przepaściami kanionów całe mieszkalne osady. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest też Royal Gorge Bridge - najwyższy na świecie most wiszący.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics