Sarasota

Saturday, Feb 24th

Sarasota


W Sarasocie nie możesz się nudzić, chyba że bardzo chcesz, mówią mieszkańcy tego miasta i wszyscy, którzy byli tu choć raz, potwierdzają tą opinię. To fakt, że głównym atutem okolicy są białe plaże, które w Sarasocie są podobno najpiękniejsze na całej Florydzie, ale jest tu o wiele więcej do zobaczenia i do odkrycia niż tylko słońce, piasek i ciepła morska woda (Zobacz mapę).


Centrum Sarasoty Zdjęcie: Marcus Hansson


Sarasota jest największym miastem i stolicą powiatu o tej samej nazwie, wciśniętego pomiędzy powiaty Manatee na północy i Charlotte na południu. Wszystkie trzy razem są najszybciej rozwijającym się regionem Florydy. Sarasota ma bezpośredni dostęp do dzielonej z sąsiednim Bradenton zatoki Sarasota i dalej na północ, do zatoki Tampa i do całego wybrzeża. Zatoka Sarasota to zaciszna laguna, oddzielona szczelnie od otwartego morza ciągiem koralowych wysepek, podobnie jak te na samym "dole" półwyspu, zwanych "keys": Anna Maria Key, Long Boat Key, Lido Key i Siesta Key. Bliżej brzegu, pomiędzy Lido Key a stałym lądem, są jeszcze miniaturowe St. Armands Key z ekskluzywnym centrum handlowym, Coon Key, na której zbudowano wielki kompleks hotelowy Plymouth Harbor i gdzie mieści się Sarasota Yacht Club, oraz wyłącznie rezydencyjna Bird Key. Płynąc pomiędzy nimi a lądem na południe, można się dostać łodzią aż do Venice, a stamtąd, kanałem do Lemon Bay, oraz wzdłuż Manasota Key i Pedro Island, aż do Zatoki Charlotte, Cape Coral i do Fort Myers. Cały obszar przybrzeżny, sięgający wielu mil wgłąb lądu jest poprzecinany gęstą siecią tysięcy kanałów i zatoczek. Prawie wszędzie można się tu dostać łodzią i żyć bez samochodu, co jest niemożliwe w innych rejonach USA. Tysiące ludzi na obu wybrzeżach Florydy, a dzięki kanałom nawet wiele mil wgłąb lądu, mieszka na stałe na łodziach lub jachtach, albo w przycumowanych na stałe domach na wodzie.

Najpiękniejsze plaże, te super-białe, które autorzy turystycznych folderów doradzają podziwiać z samolotu, są na wyspach stykających się bezpośrednio z otwartym morzem i z wyższą falą niż wybrzeża laguny. Do powiatu Sarasota należy południowa połowa Long Boat Key - reszta jest administracyjnie na terenie powiatu Manatee - i cały brzeg aż do Venice, oraz połowa Manasota Key. Druga, południowa połówka tej wysepki, to miasteczko o tej samej nazwie na terenie powiatu Charlotte. Long Boat Key nie należy do miasta Sarasota i jest administracyjnie osobnym miastem. To właśnie na tych trzech wysepkach - Long Boat, Lido i Siesta - plaże są najszersze, nie ma na nich zanieczyszczeń ani kamieni - są poprostu idealne. Piasek jest tu wyjątkowo biały i miałki, nigdy się nie nagrzewa i nie parzy i jest zawsze chłodny, bez względu na słońce i temperaturę powietrza, a chodzenie po nim przypomina podobno stąpanie po puchu.

Sarasota ma niewiele ponad 53 tysiące mieszkańców, jest więc małym miastem jak na Florydę, zwłaszcza na wybrzeżu, jest jednak drugim najważniejszym centrum kulturalnym po tej stronie półwyspu po Tampie. Jak większość średnich i dużych skupisk miejskich w USA, Sarasota jest częścią większego obszaru urbanistycznego, w którym mieści się kilkanaście mniejszych miasteczek satelickich - "suburbs": North Sarasota, Sarasora Springs, Fruitville i kilka innych. Razem z osiedlami i suburbiami łącznie tworzącymi skupisko Bradenton na północ od Sarasoty i z całym obszarem Venice, ten odcinek wybrzeża tworzy miejski obszar statystyczny pod ogólną nazwą Bradenton–Sarasota–Venice Metropolitan Statistical Area, liczący łącznie ponad 11 milionów mieszkańców. 

Sarasota jest sławna z licznego i bardzo aktywnego środowiska artystycznego reprezentowanego przez artystów z prawie każdej dziedziny sztuki. Sarasota szczyci się posiadaniem światowej klasy instytucji kulturalnych, muzeów i scen, jakich mogłaby jej pozazdrościć niejedna wielka metropolia. Asolo Theater, Van Wezel Performing Arts Hall, Florida Studio Theatre, Island Players, Lemon Bay Playhouse, Theatre Works, Sarasota Ballet of Florida - to część tego co Sarasota ma do zaoferowania na scenach. W mieście działa też kilkanaście instytucji, organizacji i grup muzycznych: Florida West Coast Symphony, Key Chorale, Gloria Musicae, Jazz Club of Sarasota, Sarasota Blues Society, Sarasota Opera Association, Sarasota Concert Band i wiele grup i zespołów zawodowych i amatorskich występujących nieregularnie, w lokalach i klubach. Sarasota ma też kilka bardzo ciekawych i co najmniej dwa światowej klasy muzea: Muzeum Cyrku i Muzeum Sztuki Barokowej ufundowane przez magnata cyrkowego Johna Ringlinga. W skład wielkiego kompleksu położonego w tropikalnym parku wchodzi również jedna z najpiękniejszych budowli Florydy, gotycki pałac Mabel i Johna Ringlingów, Cà d’Zan.

Subtropikalny ale łagodny klimat Sarasoty przez cały rok, oznacza prawie nieograniczoną ilość najprzeróżniejszych atrakcji na wolnym powietrzu. Jedną z nich są organizowane bardzo często różne festiwale i występy pod gołym niebem, na plażach i w parkach: konkursy malarstwa na chodnikach (Sarasota Chalk Festival), Sarasota Blues Festival, festiwale i serie koncertów bluesowych, jazzowych, rockowych, pop i wielu innych. Wiosną przez cały tydzień miasto zaludnia się aktorami, scenarzystami, reżyserami i ludźmi filmu z całego świata, którzy uczestniczą w międzynarodowym festiwalu filmowym, a w czerwcu organizowana jest dwutygodniowa impreza pod tytułem Savor Sarasota, prezentująca kulinarną różnorodnośc regionu. Przez całe lato można zobaczyć występy artystów z całego świata podczas festiwali Carreño Dance Festival, Sarasota Music Festival albo Ringling International Arts Festival. Podobne festiwale i imprezy odbywają się też w sąsiednim Bradenton, w Tampie i w St. Petersburg, w Venice, Fort Myers i w Clearwater. Nie tylko w Sarasocie nie można się nudzić. Na całej Florydzie nie można się nudzić.

Oprócz kultury, muzeów i teatrów, Sarasota ma również szereg atrakcji typowych dla południowo-zachodniej Florydy: akwaria, oceanarium, ogród botaniczny, ogród zoologiczny, wyprawy w morze, oglądanie delfinów, łowienie rekinów, itd.

Sarasota ma też prawdziwe, miniaturowe downtown, z wieżowcami, biurowcami i drogimi sklepami ekskluzywnych marek, jak wielkie miasto. Jak wielkie małe miasto, dlatego wieżowce, z których tak dumni są tubylcy, są 10, 15-piętrowe. Przedłużeniem centrum jest wielki okrąg handlowo-rozrywkowo-restauracyjny Saint Armands Circle na wysepce Saint Armands Key. Można się tam dostać groblą Ringling Causeway. Prawie cała wysepka przypomina południowa Europę, z wielką ilością kafejek, restauracyjek i pomalowanych na dziesiątki jaskrawych kolorów małych budynków, jak te na małych wysepkach koło Wenecji.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics