Na stałe map1 map2 map5

Monday, Jul 15th

Wizy | Na stałe

Na stałe


Do Ameryki nie można już dziś emigrować tak jak dawniej - bo się po prostu chce. Kiedyś wystarczało przepłynąć wielką wodę, dać się zbadać na Ellis Island i nazajutrz zacząć szukać nowego zajęcia. Dziś imigracja jest regulowana całym mnóstwem przepisów, ustaw i utrudnień, a na dodatek - ściśle wyznaczonymi kwotami imigracyjnymi, czyli liczbą wiz przyznawanych przez Kongres. Pomimo wszelkich utrudnień, Stany Zjednoczone każdego roku przyjmują na stałe ponad milion osób z całego świata: rodziny obywateli i rezydentów, pracowników w każdym prawie zawodzie, inwestorów, przedsiębiorców - i oczywiście wybitnych uczonych, sportowców, aktorów. Ale nie tylko wybitni przedstawiciele świata kultury czy nauki osiedlają się w Stanach na stałe. Potrzebni są też wciąż zwykli ludzie - mechanicy, piekarze czy stolarze. Dlatego jeśli twoim zamiarem nie jest czasowy pobyt w Ameryce lecz emigracja, jesteś na właściwej stronie.


Stały pobyt w Stanach Zjednoczonych - albo wizę imigracyjną jeżeli jesteś poza USA - można uzyskać z różnych powodów. Może to być sponsorstwo pracownicze albo rodzinne, wygrana w loterii wizowej, małżeństwo z obywatelem albo większa inwestycja. Możesz też uzyskać status stałego rezydenta jeśli jesteś wybitnym artystą, naukowcem albo sportowcem. Możesz mieć prawo do statusu stałego rezydenta jeśli jesteś uchodźcą albo jeśli uzyskałeś w USA azyl. Większość ludzi może się z powodzeniem starać o prawo stałego pobytu i po paru latach stać się obywatelami tego kraju. Aby móc się starać o stały pobyt w USA musisz jednak spełnić kilka dodatkowych warunków:

  • musisz się zakwalifikować do którejś z kategorii imigracyjnych;
  • musisz mieć zatwierdzoną petycję imigracyjną (istnieje kilka wyjątków od tej reguły);
  • wiza imigracyjna w twojej kategorii musi być bieżąca - jeśli w danym momencie wizy zostały już wykorzystane, nie możesz jej otrzymać ani nie możesz zmienić statusu i musisz czekać do czasu kiedy wizy w twojej kategorii będą znowu bieżące;
  • musisz spełniać dodatkowe warunki określone w przepisach szczegółowych (musisz być "admissible" co oznacza, że nie ma żadnych powodów aby nie wpuścić cię do USA).

Wszystkie kategorie imigracyjne oprócz Immediate Relatives (najbliższa rodzina obywatela) są oparte na systemie preferencyjnym. Każdego roku Kongres USA przyznaje określoną liczbę wiz w każdej kategorii wizowej i dla kilku rejonów świata (kliknij Biuletyn Wizowy po więcej szczegółów).


Statystyki


Imigracja do USA stale wzrasta a opóźnienia w rozpatrywaniu podań sięgają już w niektórych kategoriach nawet kilkunastu lat. W 2008 roku 1,107,126 osób uzyskało zieloną kartę we wszystkich kategoriach, z czego 640,568 zmieniło status na stały będąc w USA, a 466,558 otrzymało wizy imigracyjne w procesach konsularnych zagranicą.


Web Analytics