Red Rock State Park

Saturday, Feb 24th

Przewodnik | Wybierz Stan | Arizona | Parki Arizony | Red Rock State Park

Red Rock State Park


Otoczenie Sedony i pas przejściowy pomiędzy klimatem wielkiej Równiny Colorado a pustynią Sonora należy do najpiękniejszych na całym kontynencie północnoamerykańskim, a Red Rock State Park jest prawdziwą perłą widokową. Tysiące turystów, amatorskich i zawodowych fotografów, filmowców i artystów zgodnie twierdzą, że piękno tej okolicy jest wprost nie do opisania. To prawda, Verde Valley jest jednym z najpiękniejszych zakątków na świecie (Zobacz mapę).


Red Rock State Park Zdjęcie: Drew Hillegass


Park leży kilkanaście mil na południe od Sedony na 286 akrach rezerwatu przyrody zachowanego prawie w naturalnym stanie i stanowi przedmiot westchnięć developerów i firm realnościowych. Działki budowlane w okolicy kosztują setki tysięcy dolarów a szczególnie restrykcyjne przepisy utrudniają budowę czegokolwiek. Wznoszone tu domy są prawie wyłącznie parterowe lub co najwyżej z jednym piętrem. Poukrywane w ukształtowaniu terenu i wśród bujnej roślinności wzdłuż Oak Creek i pomalowane na naturalne kolory, są prawie niewidoczne z drogi. Dlatego park wydaje się prawie całkiem dziewiczy i dopiero widok z lotu ptaka (Google Maps) ujawnia całą, rozrzuconą na wielkiej przestrzeni dookola parku, doskonale zaprojektowaną strukturę urbanistyczną.

Obszar parku, poza ścieżkami pieszych tras, jest taki sam jak tysiąc albo pięć tysięcy lat temu. Tak jak we wszystkich innych parkach w  Ameryce, zarząd prosi o zachowanie wszystkiego w stanie naturalnym. Nie powinno sie więc (nie wolno) zbierać kamieni, odłamków skał ani zabierać stąd roślin lub nasion. Wszystkie parki i pomniki przyrody służą poznaniu naturalnego świata, jakiego jest już coraz mniej wokół naszych wypełnionych spalinami wielkich miast. W parku można mieć piknik (w wyznaczonych miejscach) i zobaczyć najpiękniejsze widoki z kilkunastu dobrze zaprojektowanych tras. Można też wziąć udział w którymś z licznych programów dla dzieci i dorosłych. Większość z nich jest prowadzona przez doświadczonych przewodników, wykładowców i historyków. Park oferuje programy o Indianach Yavapai, z historii Arizony i okolic Verde Valley, są programy poświęcone geologii i gatunkom ptaków zamieszkujących okolicę. Są też piesze wycieczki wgłąb parku połączone z wykładami na temat astronomii i z oglądaniem nieba przez teleskop. Oprócz visitor center jest tu jeszcze sala wykładowa, teatr ze sceną, sklep z pamiątkami i kilkanaście piknikowych stołów z ławakmi.

Teren parku leżał kiedyś w obrębie liczącej kilka tysięcy akrów letniej posiadłości prezesa najwiekszej amerykańskiej linii lotniczej TWA (Trans World Airlines) Jacka Frye i jego żony Helen. Jack Frye kupił cały ten teren w 1941 roku i nazwał go Smoke Trail Ranch. Na terenie rancha znajduje się jedno z najpięknieszych zakoli Oak Creek, wijącego się tu setką fantazyjnych zawijasów. Jest tu też kilka wysokich mes, z których rozciągają się panoramiczne widoki Sedony i okolicznych wzgórz. Widać stąd też w oddali majestatyczny Mogollon Rim (wym. mo-go-jon rym), wielką skarpę Płaskowyżu Colorado. Na przestrzeni lat kawałki rancha Freya zostały sprzedane developerom, a na początku lat 70-tych ostatnią, 330-akrową, część Smoke Trail Ranch kupiła od wdowy po Jacku Frey'u firma developerska z Phoenix. Miał tu powstać ośrodek wypoczynkowy, ale brak pieniędzy zmusił firmę do sprzedania ziemi. Teren odkupiła sekta "alternatywnej religii" z Sedony o nazwie Eckankar, do której należała Helen Frey.

W 1980 roku w okolicy bawił gubernator Arizony Bruce Babbit i podczas jednej z pieszych wycieczek on i jego grupa znaleźli się na terenie należacym do sekty. Zostali uprzejmie poinformowani, że przebywają na terenie prywatnym i poproszeni o opuszczenie go. Gubernatora tak bardzo urzekło piękno tego miejsca, że po powrocie do swojego biura postanowił zrobić wszystko co w jego mocy, aby udostępnić je publiczności. Po szeregu akcji i po zatwierdzeniu nowych przepisów przez stanowy Senat, oraz po ustaleniu warunków kilkustopniowej, wiązanej transakcji, w lipcu 1981 roku sekta "religii alternatywnej" Eckankar sprzedała 286 akrów swojego terenu firmie Anamax Mining Company za 5 milionów, 148 tysięcy dolarów. W zamian za 286-akrowa działkę w powiecie Yavapai, Anamax Mining Company otrzymała prawo własności do działki o powierzchni 3,947 akrów w powiecie Pima. Park otwarto dla publiczności dopiero 10 lat później, w październiku 1991 roku.


Park jest czynny od 8:00 rano do 5:00 po południu.
Wstęp do Slide Rock State Park wynosi $5.00 od osoby dorosłej (powyżej 14 lat), $3.00 od dzieci od lat 7 do 13 i bezpłatnie poniżej 7.


Red Rock State Park
4050 Red Rock Loop Rd, Sedona, AZ 86336
(928) 282-6907 http://azstateparks.com/Parks/RERO


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics