Mesa

Saturday, Feb 24th

Mesa


Położona we wschodniej części Doliny Słońca Mesa to drugie co do wielkości miasto aglomeracji Phoenix i trzecie w Arizonie (po Phoenix i Tucson). Obszar miasta to długi na 18 mil prostokąt ciągnący się od drogi numer 101 aż do granicy z Apache Junction, od południa wyznaczony prawie prostą linią ciągnącej się od Leveen Village aż do Apache Junction i Gold Canyon, ulicy Baseline Road. Łamiąc geometrię prostokąta, północną granicę miasta wyznacza rzeka Słona (Salt River), za którą rozciąga się wielki rezerwat Indian Pima i Maricopa - Salt River Indian Reservation i sąsiadujący z nim Fort McDowell Yavapai Nation Reservation (Zobacz mapę).


Mesa - sklep dla wędkarzy Outdoor World Zdjęcie: Alan English


Północno-wschodni "kąt" Mesy to najwyższy punkt w mieście. Znajdujący się tam Usery Mountain Regional Park leży na wysokości ponad 3,500 stóp nad poziomem morza. Razciąga się stamtąd wspaniała panorama Mesy i Apache Junction. Reszta miasta - za wyjątkiem właśnie tego "kąta" - prawie w całości leży na płaskim terenie Doliny Słońca, na poziomie nie przekraczającym 1,000 stóp (300 m). Od strony zachodniej Mesa graniczy z Tempe a od południa z Chandler i Gilbert, ale miasto ma bardziej fantazyjny kształt niżby wynikało z suchego opisu. Zachodnia część Mesy wydłuża się bowiem o duży prostokątny obszar "doklejony" do miasta od południa i graniczący z Gilbert wzdłuż South Power Road. Obszar Mesy otacza Gilbert z dwóch stron.

Mesa jest nowoczesnym miastem z niewielką liczbą obiektów zaliczanych do zabytkowych, chociaż wydzielono tu siedem specjalnych dystryktów historycznych, w których obowiązują zaostrzone przepisy budowlane i rozwojowe. Wszystkie w centrum lub w jego najbliższym sąsiedztwie, zawierają struktury, zabudowania lub układ urbanistyczny objęte specjalną ochroną w ramach miejskiego planu pod nazwą Mesa Historic Preservation Program. Mesa jest jednym z najważniejszych centrów biznesu i nauki w Valley of the Sun, mieszczą się tu szkoły, uniwersytety i uczelnie stanowe, oraz wiele dużych firm i korporacji (m.in zakłady firmy Boeing Co.). Samo miasto - poza kilkoma budynkami i okazałą i imponującą świątynią Mormonów - nie wyróżnia się specjalnie pod względem architektury. Jest prawie cała parterowa lub najwyżej kilkupiętrowa, nie ma tu wysokoch budynków i ani jednego prawdziwego wysokościowca, ale z Mesy jest blisko do wszystkich atrakcji Doliny Słońca. Dzięki centralnemu położeniu w aglomeracji Wielkiego Phoenix, Mesa oferuje wszystkie najciekawsze miejsca całej Doliny jak swoje własne. Dla spędzających tu wakacje turystów Mesa wydaje się rzeczywiście najlepszym wyborem. Jest tu sporo hoteli, również tych wysokiej i najwyższej klasy, jest mnóstwo restauracji i wiele lokalnych atrakcji - a wszystko taniej niż gdzie indziej. Z Mesy jest blisko do Apache Trail i Tortilla Flat, do Superstition Mountain i Queen Valley, do kilku największych rezerwatów indiańskich, parków i rezerwatów przyrody i wszystkich innych atrakcji i rozrywek całego regionu doliny i co najmniej dwóch powiatów (Maricopa i Pinal). W Mesie mieszka prawie 7 tysięcy Polaków, co stawia nas na 5 miejscu pośród narodowości miasta.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics