Flagstaff map1 map2 map5

Saturday, Apr 20th

Flagstaff


Leżące ponad milę nad poziomem morza wśród ciągnących się setki mil sosnowych lasów Flagstaff to super-urocze górskie miasteczko z niepowtarzalną atmosferą. Stare centrum, żywcem przeniesione z klasycznego westernu z ciągiem starych sklepików i małych hoteli, w tle panorama górskiego pasma San Francisco - Flagstaff to atrakcja sama w sobie przez cały rok (Zobacz mapę).


North San Francisco Ave. Zdjęcie: Misphan


Flagstaff jest atrakcyjne o każdej porze roku. Położone na wysokości ponad 7 tysięcy stóp (2,135 metrów) na południowo-zachodniej krawędzi Wyżyny Colorado, oferuje pełne cztery sezony, z ostrą zimą, gorącym latem oraz wspaniałą wiosną i piękną złotą jesienią. Na wschód od miasta rozciągają się największe w USA lasy sosny z gatunku Ponderosa, tuż obok są też doskonałe stoki narciarskie, nie ustępujące tym w Utah i w Colorado. W najbliższej okolicy znajduje się aż siedem parków narodowych i pomników przyrody, a kilkadziesiąt mil od miasta leżą największe w USA rezerwaty Indian Navajo i Hopi. Miasto posiada doskonałe połączenie z resztą kraju. Biegną tędy dwie autostrady (I-40 i I-17), linia kolejowa obsługująca między innymi słynny California Zephyr z Chicago do Los Angeles, i stałe połączenie lotnicze z Phoenix i bezpośrednio z Los Angeles. Biegnie tędy również przejezdny odcinek starej Route 66, dzięki której Flagstaff przetrwało częściowy upadek amerykańskiego kolejnictwa i nie podzieliło losu tysięcy osad-przystanków kolejowych, po których nie ma dziś ani śladu. Zresztą Matka Wszystkich Dróg - słynna Route 66 - umożliwiła powstanie całkiem nowego rodzaju turystyki: turystyki samochodowej, a stacje obsługi, stacje benzynowe, małe rodzinne restauracje i fast food joints uratowały od zagłady tysiące miasteczek i osad pomiędzy Chicago a Los Angeles.

Flagstaff odwiedza rocznie kilkaset tysięcy turystów, którym miasto oferuje pełne zaplecze i wspaniałe, centralne położenie w samym środku starego amerykańskiego Zachodu. W samym mieście polecamy oczywiście Downtown, chociaż peryferie mają też szczególny urok i pozwalają lepiej poznać atmosferę. Centrum jest jednak szczególnie interesujące, zwłaszcza latem i wczesnym wieczorem, kiedy temperatura spada i trzeba założyć żakiet albo sweter. Głowne ulice Flagstaff to mieszanka etnicznych restauracji, galerii, pubów z muzyką na żywo, odwiedzanych zwłaszcza przez młodzież i studentow oraz drogie restauracje. Warta zwiedzenia w ciągu dnia jest Ale Trail, cała mila małych browarów i lokali gdzie można skosztować różnych gatunków piwa.

Pobyt w mieście najlepiej zacząć od odwiedzenia Visitor Center gdzie można otrzymać broszury, foldery informacyjne, mapy, plany wycieczek indywidualnych i z przewodnikiem, itd. - wszystko bezpłatnie. Osoby udające się do Grand Canyon mogą w Centrum kupić bilety wstępu do parku, co oszczędza sporo czasu przy wejściu do kanionu.


Web Analytics