Peoria map1 map2

Monday, Dec 04th

Peoria


Przewprowadzone w 2013 roku badanie opinii publicznej ujawniło, że 98% mieszkańców Peorii poleciłoby to miasto każdemu, kto rozważa zmianę miejsca zamieszkania. Peoria jest popularna. Specjaliści sądzą, że zawdzięcza swoją popularność położeniu. Miasto ma dobre zaplecze z transportem, siecią dróg, szpitalami i wszystkim tym co nowoczesne miasto powinno mieć, leży w środku jednej z najpiękniejszych dolin w USA i ma swoje własne jezioro oferujące każdą znaną atrakcję wodną prawie przez cały rok. Peoria ma bowiem zadziwiający kształt i w granicach miasta znalazły się tereny daleko na północ, w tym Lake Pleasant (Zobacz mapę).


Centrum handlowe Westgate Zdjęcie: Wikipedia


Peoria ma parę atrakcji, ale jej prawdziwa atrakcyjnośc polega głównie na tym, że jest częścią wielkiej aglomeracji Phoenix. Miasta w Dolinie Słońca są jak wielodzietna i liczna rodzina żyjąca pod jednym dachem, z dziadkami, wujkami i kuzynami. Wszyscy wnoszą coś do wspólnego domu, każdy ma jakieś umiejętności, talenty albo znajomosci i wszyscy mogą na siebie nawzajem liczyć. Tak samo jest tu, w Valley of the Sun.

Z Peorii jest wszędzie blisko. Do centrum Phoenix i do Tempe. Do sąsiedniego Glendale i do Scottsdale z jego galeriami i sklepami ze sztuką starego Zachodu. Atrakcje Apache Junction są jednocześnie atrakcjami Peorii, a te tutejsze są traktowane prawie jak własne przez mieszkańców Glendale.

Podobnie jak wielkie Phoenix i większość sąsiadów, Peoria kontynuuję aneksje otaczających terenów powiększając sukcesywnie swoją powierzchnię. W 1999 roku do Peorii przyłączono cały teren wokół Lake Pleasant wraz z parkiem powiatowym Lake Pleasant Regional Park. Miasto dba o swoje niewielkie zabytkowe centrum, które kilka lat temu odnowiono i wyremontowano, ale nie żyje przeszłością ani z przeszłości jak Tombstone czy inne miejscowości, w których wydarzyło się coś ciekawago albo szczególnie ważnego. Peoria ma charakter leniwego miasta zajętego swoją teraźniejszością i wygodną egzystencją, w miarę nowoczesnego i bez pretensji do historii, jak np. Bisbee, które z jednej strzelaniny i z "dziejów" zwykłej kopalni miedzi zrobiło cały przemysł sprzedawany tysiącom turystów od 50 lat.

Peoria może się wydawać nudna, zwłaszcza na pierwszy rzut oka, ale trudno ją całkiem pominąć podczas eksploracji Doliny Słońca. Warto tu pobyć, może więcej niż jedno popołudnie. Jest tu dużo dobrych i bardzo dobrych restauracji, są kina, jest świetny teatr i centrum kosmiczne, ale Peoria o wiele bardziej nadaje się do zameiszkania niż do zwiedzania.


Web Analytics