Cottonwood map1 map2 map5

Monday, Oct 07th

Cottonwood


W samym geograficznym środku Arizony, na przestrzeni stu-kilkudziesięciu mil na skraju wielkiego Płaskowyżu Kolorado, wije się rzeka Zielona - Verde River. Wysoka na ponad 600 metrów skarpa o nazwie Mogollon Rim jest naturalną granicą oddzielającą Płaskowyż Kolorado od niżej położonych terenów przechodzących w pustynię Sonora na południu. W północnej części swojego biegu Verde River wyrzeźbiła głęboki wąwóz ale tu, na południe od Sedony, płynie w rozleglej dolinie nazwanej Verde Valley, w której dziś leży kilka powstałych na przełomie wieków miasteczek: Clarkdale, Cottonwood i Verde Village. Na wschód od rzeki powstało niedawno osiedle Cornville, a na południe,  po drugiej stronie "siedemnastki" (Highway I-17) leży historyczna osada Camp Verde (Zobacz mapę).


Downtown Cottonwood Zdjęcie: Google


Miejscowi twierdzą, że Cottonwood zostało założone w 1879 roku przez niejakiego Charles'a D. Willarda, który osiedlil się tu razem z mechanikiem imieniem Neff. Tyle wiadomo o początkach tego szacownego miejsca, czyli mniej niż o początkach biblijnego Ur. Nie wiadomo dokładnie kim był Willard, wiadomo jedynie, że od połowy XIX wieku istniało tu kilka farm i gospodarstw hodowlanych, od których siano dla koni i żywność kupowali żołnierze z Camp Verde i górnicy z Jerome. Wiadomo jednak na pewno, że przed 1874 rokiem w jedynym stojącym tu budynku z niewypalonej cegły stacjonowali żołnierze z pobliskiego Fort Verde. Miejsce było niezdrowe i miało złą sławę ze względu na dużą ilość błotnistych bajor pełnych komarów, roznoszących dezynterię i malarię. Jedyne znane wtedy lekarstwo na malarię, chinina, kosztowała tu ponad 4 dolary za uncję, trochę mniej niż tygodniówka robotnika. Mimo wszystko powstało tu miasteczko. Bajora z błotem zasypano pozbywając się komarów i zbudowdano kilkanaście budynków wzdłuż ulicy, która dziś nazywa się Main Street. W 1879 roku żyło tu już kilkanaście rodzin, a budynek, w którym mieszkali żołnierze zamieniono na szkołę. Wtedy też, z powodu małego zagajnika, w którym rosło sześć smukłych topoli - po angielsku cottonwood - miejsce to oficjalnie nazwano Cottonwood.

Cottonwood zaczęło się poważnie rozwijać dopiero około roku 1917, tuż przed pierwszą wojną, i z małej wioski stało się prawdziwym miastem. Z niejasnych powodów miało niezbyt kryształową reputację, dlatego ściągali tu nie tylko spokojni farmerzy i poważni biznesmani, ale też ludzie z przeszłością, najczęściej osobnicy usunięci z innych miejsc, którzy pod groźbą więzienia nie mogli się w nich więcej pojawić. Cottonwood było też słynne z doskonałego bimbru, który destylowali wszyscy w najbliższej okolicy. Trunek ten był tani i dostępny w każdym lokalu w mieście i słyszeli o nim wszyscy w promieniu kilkuset mil, a jego sława dotarla nie tylko do Phoenix, ale nawet do Los Angeles w Californi gdzie osiągał wysokie ceny. Około roku 1910 w mieście mieszkało niewiele ponad 300 osób, ale działały tu aż 64 biznesy: kilka hoteli, 5 czy 6 sklepów spożywczych i z odzieżą, 2 sklepy z meblami i 2 z butami, kilka warsztatów kowalskich, które za kilka lat zaczną obsługiwać automobile, banki, saloony i restauracje, fryzjerzy  i wiele innych. Cottonwood miało największą sekcję handlową ze wszystkich małych miejscowości w tej części Arizony, podobnie jak Atlanta w Georgii przed Wojną Secesyjną, która miała najwięcej składów wszelkiego rodzaju w całym stanie. Jeździło się tam na wielkie zakupy raz na rok. Dlatego właśnie Cottonwood doczekało się nazwy "The Biggest Little Town in Arizona" - "Największe małe miasto w Arizonie", chociaż nigdy nie było tu żadnego przemysłu.

Dziesiejsze Cottonwood to malownicze ciche miasteczko na prowincji, z uroczym starym centrum, gdzie wciąż stoją domy z fałszywą fasadą i zadaszeniami, jak w dawnych czasach, przywodząc na myśl westernowe miasteczka ze znanych filmów. Jest tu sporo sklepów, parę galerii i niezłe restauracje. Przez miasto przepływa rzeka Verde tworząc urocze zagajniki. W Cottonwood można z całą pewnością spędzić nawet kilka dni, tym bardziej, że jest tu więcej dobrych i bardzo dobrych hoteli i moteli niż we wszystkich pozostałych miasteczkach Verde Valley.

Cottonwood liczy aktualnie (2013) ponad 11 i pół tysiąca mieszkańców. Ponad 64% to osoby białe, 32% Latynosi, 1% Murzyni i 1.8% (207 osób) Indianie. Podobnie jak wszędzie w Arizonie, najwięcej tu Niemców (16.4%), Anglików (12.5%) i Irlandczyków (11.8%). Polacy są w Cottonwood na 12 miejscu (1.7% - 156 osób).


Cottonwood-Verde Village


Cottonwood ma swoją własną suburbię składającą się z kilku osobnych sekcji rozrzuconych po obu stronach miasta. Verde Village trudno nazwać miastem, chociaż ma osobną administrację. Osada jest typową sypialnią większej aglomeracji, złożoną prawie wyłącznie z jednorodzinnych domów, większych bloków mieszkalnych i z niezbędnych do życia biznesów: restauracji, barów szybkiej obsługi, pralni, aptek, itp. Verde Village zostało założone w 1970 roku kiedy w okolicy, z powodu klimatu i sielskiego spokoju, zaczęli się prawie masowo osiedlać emeryci. W mieście bardzo szybko zabrakło mieszkań, a istniejąca infrastruktura zaczęła "pękać w szwach". Developerzy wyczuli świeży biznes i nowe domy powyrastały jak grzyby po deszczu w każdym zakamarku dookoła Cottonwood. Verde Village jest brzydkie i jednostajne i nie ma tu nic do zwiedzania i nie ma tu żadnych atrakcji, są za to liczne przychodnie lekarskie, okuliści, apteki i sklepy spożywcze, dlatego właśnie o Verde Village nie piszemy oddzielnie. Musimy jednak osobno wspomnieć o jej mieszkańcach, ponieważ osada nie jest wcale mała: w 2010 roku liczyła ponad 11 i pół tysiąca obywateli (13,500 w 2007).


Web Analytics