Krótka historia Denver

Saturday, Feb 24th

Krótka historia Denver


Historia miasta zaczęła się w 1858 roku - na rok przed Wielką Gorączką Złota. Wcześniej, w trudno dostępnych rejonach pojawiali się tylko nieliczni śmiałkowie, a zakładane tu i ówdzie osady miały albo krótki żywot albo nigdy nie stawały się nawet miastami. To właśnie w miejscu gdzie dzisiaj leży Denver, po raz pierwszy w tej części Gór Skalistych odkryto niewielkie ilości drogocennego metalu. Teren dzisiejszego Denver należał wtedy do Indian Arapaho, co potwierdzał słynny traktat z Fort Laramie z 1851 roku. Gdy jednak wieści o cennym znalezisku dotarły na Wschód, wybuchła największa po kalifornijskiej sprzed dekady „Gorączka Złota”. Nikt nie zwracał uwagi na obowiązujący nadal traktat i nie respektował prawa własności Indian. Przybywający ze wschodu całymi tysiącami osadnicy zaczęli budować pierwsze prymitywne budy z desek zapewniające tymczasowe schronienie. Od takiej właśnie prymitywnej szopy postawionej w dzikim terenie na miejscu odkrycia pierwszej złotej żyły, rozpoczęła się historia Denver.

W ciagu zaledwie kilku miesięchy w roku 1858 osada liczyła już 150 gospodarstw. W krótkim czasie okazało się jednak, że tutejsze pokłady złota są znikome i sfrustrowani mieszkańcy zaczęli w pośpiechu likwidować swe obozowiska z zamiarem przemieszczenia się na zachód. Niewielka i w większości opustoszała osada stała się domem dla pospolitych oszustów i wydrwigroszy. Grupa takich "przedsiębiorców" w 1859 r. przeforsowala dla osady nazwę Denver starając się w ten sposób uzyskać przychylność gubernatora Terytorium Kansas - Jamesa Denvera, od którego decyzji zależało uzyskanie pozwoleń na dystrybucję whisky (Colorado w tym czasie nie było jeszcze stanem i jego dzisiejsze terytorium leżało na Terytoriach Utah, Kansas, New Mexico i Nebraska). Mimo wyludnienia, Denver przetrwało. Podobnie jak Aspen, uratowało je początkwo odkrycie srebra, a później uzyskana już pozycja sporego miasta, centrum handlowego i ważnego węzła komunikacyjnego. Do osady zaczeli wracać poszukiwacze i górnicy marzący o szybkim zdobyciu wielkich fortun i zwykli oszuści przewidujący łatwe łupy. Szczególną pomysłowością w oszukiwaniu ciężko harujących ale naiwnych górników wykazał się niejaki Jefferson Smith, który za bardzo wysoką cenę sprzedawał zwykłe kostki szarego mydła wmawiajac ludziom, że część z nich zawiera wtopione 100-dolarowe banknoty. Interes kwitł, a Smith nie mógł nadążyć ze sprowadzaniem szarego mydła. Kiedy po jakimś czasie rozeszła się wieśc, że nikt z mieszkańców nie znalazł nigdy 100 dolarów i obawiając się srogiej zemsty, Smith przeniósł się na Alaskę gdzie w osadzie poszukiwaczy złota uruchomił atrapę telegrafu. Swoim „telegrafem” dokonywał przelewów i przekazów pieniężnych, ze skutkiem jakiego łatwo można się domyślić, jako że jego telegraf był przecież tylko atrapą...

W grudniu 1867 roku, na dziewięć lat przed przyjęciem Colorado do Unii, Denver zostało ustanowione stolicą terytorium. Od tego czasu nastąpił stały rozwój miasta i nowa stolica zyskiwała na znaczeniu jako ważny punkt handlowy i komunikacyjny na trasie do Kalifornii. Główne zyski przynosiło wydobycie srebra a później przemysł naftowy. Stał się on motorem miejscowej gospodarki. Stosunkowo niedawno bo w 1980 roku, świetnie prosperujące do tej pory Denver zaczęło raptownie popadać w kłopoty i depresję. W mieście widać było coraz więcej pustych biur i domów, a tablice z napisami ,,do wynajęcia” i ,,na sprzedaż” zaczęły masowo pojawiać się w przemysłowych i mieszkalnych dzielnicach. Przyczyną wielkiej recesji i doprowadzenia stolicy Colorado na krawędź bankructwa, był kryzys światowego przemysłu naftowego. Spadek cen ropy z 39 do 9 dolarów za baryłkę doprowadził do ogromnego deficytu w budżecie miasta. Dopiero ostatnia dekada XX wieku zaznaczyła się wzrostem gospodarczym i stabilnym rozwojem.

Wiosną 1858 roku poszukiwacz złota z Georgii, William Green Russell, wraz z dwunastoma towarzyszami odkrył w dorzeczu rzeki South Platte złoty pył. Wprawdzie było go bardza niewiele - dziennie wydobywano złoto o wartości zaledwie 10-ciu dolarów - spowodowało to jednak “gorączkę złota” i napływ tysięcy poszukiwaczy z całego kraju. Kiedy po niedługim czasie pokłady wyczerpały się, grupa Rusella udała się w dół rzeki South Platte, w miejsce, gdzie łączy się ona ze strumieniem zwanym Cherry. Tam wybudowali parę drewnianych chat i zaczęli uprawiać bawełnę, nadając osadzie nazwę Auraria - od miejsca urodzin Williama Russella w stanie Georgia.

Po drugiej stronie rzeki inna grupa, pod przewodnictwem Charlie Nicholsa, założyła osadę nazwaną St. Charles. Wkrótce do osady St. Charles przybyła grupa ludzi z Teksasu pod przewodnictwem generała Williama Larimera, który zaczął sobie rościć prawo do rządów w osadzie, co wywołało wściekłość Charlie Nicholsa. Niezrażony tym generał Larimer polecił oponentowi aby nie wtrącał się w nie swoje sprawy i zmienił nazwę osady na Denver City, od nazwiska gubernatora terytorium Kansas Jamesa W. Denvera. Stan Colorado jeszcze wtedy nie istniał i obszar ten należał do tzw. Terytorium Kansas. Utworzenie konkurencyjnego miasteczka nie bardzo podobało się mieszkańcom pobliskiej Aurarii, którzy przez ponad cztery lata zażarcie rywalizowali z Denver City.

Na wiosnę 1859 roku w górach na zachód od Denver odkryto złoto. Wtedy właśnie miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać. Poszukiwacze złota zaopatrywali się tu w sprzęt i żywność. Wraz z poszukiwaczami złota, do miasta przybyli szulerzy, złodzieje i mordercy, liczący na na szybki i łatwy zarobek. Wydawca gazety “New York Tribune”, Horace Greely, podczs krótkiego pobytu tak opisał Denver: “Jest tu więcej burd, bijatyk, strzelanin i morderstw niż gdziekolwiek indziej na całym świecie”

Jednym z mieszkańców Denver, któy zapisał się w jego historii, był niejaki William Byers, pochodzący ze stanu Nebraska. Napisał on przewodnik po okolicznych terenach na podstawie historii opowiadanych przez poszukiwaczy złota. Na przywiezionej ze sobą z Nebraski prasie drukarskiej postanowił drukować pierwszą w mieście gazetę. Niezrażony waśniami między Aurarią i Denver, założył biuro gazety w połowie odległości między miastami i 23 kwietnia 1859 roku ukazało się pierwsze wydanie gazety “Rocky Mountain News”. Sprawnie redagowana gazeta zyskała ogromną popularność i przyczyniła się do wzrostu migracji ludzi ze wschodu kraju na te tereny. W tym samym roku otwarto też pierwszą szkołę a rok później bibliotekę publiczną. We wczesnych latach 1860-ch zaczęły pogarszać się stosunki między białymi osadnikami a Indianami Arapaho i Cheyenne. Indianie zaczęli atakować osadników i utrudniać dostawy towarów do miasta, do czasu kiedy położyło temu kres wysłane na pomoc wojsko.

W połowie lat 1860-ch kompania kolejowa Union Pacific, budująca transkontynentalną linię kolejową postanowiła, że będzie ona przebiegać przez położone 100 mil na północ od Denver miasto Cheyenne. Gubernator John Evans, wydawca William Byers oraz mieszkańcy postanowili jednak zebrać fundusze na wybudowanie odcinka linii kolejowej do miasta Cheyenne, co dawałoby miastu dostęp do linii transkontynentalnej. W roku 1867 zebrano kwotę 280 tys. dolarów i rozpoczęto budowę odcinka torów do Cheyenne. Prace zakończono w czerwcu 1870 roku. Dzieki dogodnemu połączeniu kolejowemu z resztą kraju populacja miasta wzrosła z 4,000 do 35,000 mieszkańców w ciągu zaledwie jednej dekady. Denver zaczęło odgrywać coraz większą rolę jako centrum zaopatrzeniowe dla coraz szybciej rozwijającego się przemysłu wydobywczego, głównie złota i srebra a także rolnictwa i hodowli bydła na żyznych ziemiach doliny rzeki Arkansas.

W roku 1893 nastąpił gwałtowny spadek cen srebra, co spowodowało zamknięcie wielu kopalń i bankructwa banków. Miasto zbyt bardzo polegało na przemyśle wydobywczym, który zależał od często wahających się cen złota i srebra. Mieszkańcy doszli do wniosku że ich miasto będzie mogło prawidłowo się rozwijać, gdy zaczną inwestować w inne działy gospodarki, mniej wrażliwe na wahania koniunktury.
W drugiej połowie lat 1890-ch odkryto nowe pokłady złota niedaleko strumienia Cripple, co pozwoliło wydobyć się z kryzysu. Władze miasta zaczęły inwestować w rolnictwo i rozwijającą się coraz bardziej turystykę. Poprawiono wizerunek miasta: zamknięto domy publiczne, z iniciatywy burmistrza Roberta Speer'a założono parki z fontannami i poprawiono stan ulic, wokół których posadzono ponad 18 tys. drzew. Denver, będące kiedyś zakurzoną mieściną, przez którą przeganiano stada bydła, zamieniło się w zadbane, pełne zieleni miasto.

Rozwój przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego spowodował zapotrzebowanie na węgiel i ropę naftową, których pokaźne złoża odkryto niedaleko Denver. Do miasta zaczęły ściągać zarówno małe firmy jak i wielkie giganty zajmujące się przeróbką i wydobyciem ropy i węgla. Dla ich potrzeb, we wczesnych latach 1980-tych zbudowano nowy kompleks biurowy w centrum miasta. Trudne czasy dla miasta nastały w połowie lat 1980-ch, gdy spadły ceny ropy naftowej na światowych rynkach.

Dziś Denver to nowoczesna, ponad dwumilionowa metropolia z ogromnym zapleczem turystycznym i bogactwem atrakcji dla każdego. Posiada wspaniale wyposażone muzeum sztuki, orkiestry symfoniczne, teatry i placówki kulturalne mogące konkurować z każdym centrum kulturalnym na świecie. Denver jest największym centrum kulturalnym stanu. Posiada też efektowne śródmieście z licznymi, nowoczesnymi drapaczami chmur i jest najważniejszym ośrodkiem miejskim w Colorado oferującym wszystko to co może zaoferowac nowoczesne miasto.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics