Do USA bez wizy? map1 map2 map5

Thursday, Jun 20th

Wizy | Wiadomości | Do USA bez wizy?

Do USA bez wizy?


Podczas spotkania z dziennikarzami przed Białym Domem w piątek, 4 października, prezydent Donald Trump oświadczył, że podjał decyzję o włączeniu Polski do programu wymiany bezwizowej i że podpisał wstępne dokumenty w tej sprawie. Prezydent dodał, że ostateczne porozumienie z Polską zoatanie sfinalizowane w najbliższym czasie. Tydzień wcześniej prezydent Trump napomknął o tej sprawie podczas spotkania z Andrzejem Dudą w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Visa Waiver Trump Duda


Prezydenjci Zdjęcie: Biały Dom


- Oni czekali na to przez całe dekady i zalatwiłem to dla nich, na cześć Polaków w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - powiedział Trump.
Departament Stanu (Department of State) formalnie zarekomendował Polskę do programu wymiany bezwizowej, ale jest to dopiero pierwszy krok. Włączenie Polski do programu Visa Waiver zależy jeszcze od decyzji Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (Department of Homeland Security), który ma dopiero przeprowadzić stosowną analizę. Według oficjalnego oświadczenia zamieszczonego na stronie Białego Domu, ma się to odbyć "tak szybko jak tylko możliwe" ("as soon as possible"). Podobną informację podaje też ambasada USA w Warszawie. Chociaż włączenie Polski do programu wydaje się pewne, na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy polscy obywatele będa mogli faktycznie wjechać do USA bez wizy.

Program wymiany bezwizowej obejmuje aktualnie tylko 38 krajów z grupy najbliżych sojuszników USA. Oprócz Anglii, Francji, Niemiec czy Szwecji, programem objęte są też Czechy i Słowacja, Węgry, Estonia, Litwa, Łotwa, a nawet Słowenia. Wieloletnie pomijanie Polski było ostro krytykowane przez wielu polskich polityków i większość turystów planujących odwiedzić USA, a częste przypadki odmowy wizy bez żadnego powodu, frustrowały tysiące Polaków każdego roku.

Wyjazd bez wizy nie jest jednak ułatwieniem w każdym przypadku. Osoby pragnące skorzystać z tej możliwości muszą spełnić szereg warunków, pobyt nie może być dłuższy niż 90 dni i nie może być przedłużony. Nie można też zmienić statusu w USA, jak w przypadku zwykłej wizy. Wcześniejsza odmowa przyznania wizy (najczęściej sekcja 214 b) na ogół oznacza, że elektroniczny system (ESTA) nie wyda zezwolenia upoważniającego do wjazdu do USA. Obywatele krajów objętych programem bezwizowym mogą też zostać cofnięci przez urzędnika Customs and Border Protection w miejscu wjazdu do USA. Każdy może się jednak starać o normalną wizę, w tym również o B1 i B2, pomimo przynalezności kraju do programu wymiany bezwizowej.

Niektórzy komentatorzy zauważją, że Polska zgodziła się niedawno na zwiększenie kontyngentu amerykańskiej armii i zażądała nawet stałej obecności całej brygady na terytorium kraju. Polska zaproponowała też, że chętnie poniesie koszt budowy bazy dla Amerykanów. (2 miliardy doalrów), a prezydent Duda zaproponał nawet jej nazwę: "Fort Trump". Całkiem niedawno Kongres USA zaaprobował też sprzedaż Polsce 32 samolotów bojowych F-35 za sumę 6 i pół miliarda dolarów co jest podobno dowodem wielkiej przyjaźni z USA. Czy miało to jakiś związek z objęciem w końcu Polski programem bezwizowym?


Web Analytics