Downtown map1 map2 map5

Saturday, May 18th

Downtown


Leżące nad Biscayne Bay Downtown jest centrum całego regionu południowo-wschodniej Florydy. Architektonicznie, w odróżnieniu od sąsiedniej, nowoczesnej dzielnicy Brickell, Downtown to mieszanka styli i epok. Obok drapaczy chmur wciąż stoją tu stuletnie kamienice i budynki publiczne. W styczniu 1897 roku pierwszych gości przyjął otwarty właśnie, ogromny jak na owe czasy, Royal Palm Hotel Henry Flaglera, zajmujący olbrzymi obszar na północnym brzegu Miami River, stanowiącej dziś południową granicę Downtown.


Downtown Miami, jedna z najładniejszych nocnych panoram w USA Zdjęcie: Peter Witham


Pierwszy florydzki wielki boom realnościowy w latach 1910 - 1920 miał miejsce właśnie tu, nad brzegiem rzeki. Powstała wtedy tętniąca życiem nowa dzielnica, której osią była Flagler Street. Wiele budynków z tego okresu istnieje do dziś.

W Downtown mieszczą się najważniejsze instytucje kulturalne, muzea, teatry i cała dzielnica rozrywkowa. Tuż obok na wyspie Dodge, jest port z terminalami wszystkich największych firm wycieczkowych organizujących rejsy po Karaibach i po całym prawie świecie. Jest tu kilka parków i muzeów, oraz Bayside Marketplace i marina, skąd można wypłynąć w rejs po zatoce i wzdłuż wybrzeża, albo wynająć łódź lub jacht. Tuż obok mieści się ogromne Adrienne Arsht Center for the Performing Arts, siedziba Florida Grand Opera i Miami City Ballet. Odbywają się tu setki różnych imprez, od oper po występy zespołów muzycznych.

Downtown rozbudowuje się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze 20 - 30 lat temu było tu tylko kilkanaście wieżowców, a w starych budynkach mieściły się małe sklepiki, restauracyjki typu fast-food oraz biura firm ubezpieczeniowych i adwokatów imigracyjnych. Dziś stare kamienice poznikały, a na ich miejscu wyrosły dziesiątki prawdziwych drapaczy chmur mieszczących hotele, biura wielkich korporacji i apartamenty po kilka milionów dolarów. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Downtown stało się domem tysięcy nowych mieszkańców, różnych profesjonalistów pracujących w nowych zawodach, nieznanych 20 lat temu. Pod koniec 2017 roku w Downtown mieszkało już ponad 70 tysięcy osób. Downtown i sąsiedni Brickell to najszybciej rozwijające się dzielnice Miami.

W Downtown są najlepsze hotele w mieście i wprost nieprzebrana ilość restauracji, barów, kawiarni, klubów muzycznych i lokali wszelkiego rodzaju, zwłaszcza wzdłuż biegnącego z północy na południe Biscayne Boulevard, oddzielającego miasto i business od parków, zieleni i nadbrzeżnych plaż. Stojąca na rogu Biscayne i 6 Ulicy Freedom Tower przez wiele lat po 1959 roku była dla tysięcy przybywających tu Kubańczyków takim samym symbolem, jakim dla imigrantów z Europy była Statua Wolności w Nowym Jorku. Symbolem nowego życia, nowych szans i wolności.

Przy biegnącej ze wschodu na zachód Flagler Street, niegdyś głównej arterii miasta, do dziś stoi wiele historycznych budowli pamiętających początki Miami. Najważniejsze to wspomniana Freedom Tower, Teatr Olympia, słynny z nowatorskich przedstawień teatralnych, broadway'owskich musicali i koncertów jazzowych, budynek sądu powiatu Dade i budynerk Alfreda DuPont'a. Wszystkie są troskliwie odnawiane i uważane za najważniejsze skarby architektoniczne Miami. Przy Flagler Street jest też kilkanaście dobrych restauracji, niektóre z muzyką, bardziej nadających się na spokojny, romantyczny wieczór we dwoje niż nowoczesne miejsca przy Biscayne Boulevard. Flagler Street nie jest już dziś tak szykowna jak dawniej, w latach 20, 30 i 40-tych. Poza sklepem Macy's przy 22 E Flagler Street, nie ma tu wielkich centrów handlowych ani nowoczesnych shopping malls. Mieszczące się tu sklepy obsługują głównie hiszpańskojęzycznych mieszkańców sąsiedniej Małej Hawany, ale przy biegnącej równolegle na pólnoc od Flagler Street NE 1st St. (36 NE 1st Street), w słynnym Seybold Building mieści się drugie, największe w Ameryce centrum jubilerskie. Na dziesięciu piętrach jest tam aż 280 sklepów z każdą możliwą do wyobrażenia biżuterią. Trochę dalej na wschód przy Flagler Street w zabytkowym budynku w stylu śródziemnomorskim z 1926 roku, mieści się Gusman Center for the Performing Arts, w którym występował Elvis Presley. Tuż przed autostradą I-95 i rzeką Miami, przy Flagler i NW 2nd Avenue, mieści się nowe History Miami Museum. Jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Na zachód od Miami River zaczyna się Little Havana.

W Downtown przez cały rok organizowane są imprezy, festiwale i parady, koncerty muzyczne. W sklepach najlepszych marek można kupić dosłownie wszystko, a na straganach świeże warzywa i owoce z okolicznych farm, których są setki na południe od miasta, koło Homestead i Florida City. W Bayside Marketplace w każdy weekend przez całe lato koncertują zespoły muzyczne, na otwartym powietrzu i w Amfiteatrze, a w American Airlines Arena odbywają się mecze sportowe, koncerty muzyczne i wiele innych imprez.


Web Analytics