Słoneczny Stan kojarzy się głównie z niebieskim niebem, złotymi plażami, z palmami i gajami cytrusowymi - słowem, z wypoczynkiem i z wakacjami. Floryda ma jednak do zaoferowania o wiele więcej - właściwie prawie wszystko. Hotele i ośrodki wczasowe, centra rozrywki w Orlando, w Miami i w Tampie, ogrody botaniczne, biblioteki, perły architektury wzniesione w czasach największej prosperity stanu, parki przyrody, plaże i jeziora, weneckie wille i najlepsze muzea sztuki.
Budynek mieszkalny w Destin Zdjęcie: Fang Guo
Ma też sporo do zaoferowania kulinarnie, choć przeważa tu oczywiście kuchnia oparta na owocach morza, ale jest mocno zróżnicowana, z różnymi tradycjami, od europejskich po karaibskie i afrykańskie. Można zjeść super-wykwintnie, można też popróbować wspaniale przyrządzonych ryb w niedrogich restauracyjkach, których są dosłownie tysiące. W niektórych miejscach można spróbować rekina albo smażonych ogonów aligatora - wybór jest prawie nieograniczony.
Na Florydzie jest 45 parków rozrywki, każdy z jakimś tematem przewodnim, np. SeaWorld - wielkie oceanarium z występami tresowanych zwierząt, The Holy Land Experience - park/muzeum poświęcone Ziemi Świętej z kopią targu w Jerozolimie, albo Disney's Epcot Center - park poświęcony rozwojowi techniki i cywilizacji. Są tu 123 parki stanowe i 3 parki federalne, 18 rezerwatów przyrody i 23 rezerwaty dzikich zwierząt. Jest też 17 oficjalnie uznanych miejsc o znaczeniu historycznym i 2 pomniki narodowe.
Floryda jest najbardziej płaskim stanem Unii, konkuruje z nią pod tym względem jedynie Kansas, o którym mówi się, że jest "flatter than a pancake" - bardziej płaski niż naleśnik. Prawie cały obszar półwyspu "wystaje" z wody zaledwie kilka stóp, albo mniej. Środek półwyspu jest trochę pofałdowany ale nie są to nawet wzgórza, co najwyżej łagodne fałdy widoczne dokładniej dopiero z powietrza. Niektóre cyple i małe półwyspy wznoszą się co prawda stromo ponad wodę, niekiedy nawet na wysokość 50 stóp (ok. 15 m.), ale to rzadkość.
Floryda ma dwie różne strefy klimatyczne. Na północ od wielkiego jeziora Okeechobee panuje wilgotny klimat subtropikalny (podzwrotnikowy), a na południe, klasyczny klimat tropikalny (zwrotnikowy). Temperatury w lecie to przeważnie 90 - 95 °F (32 - 36 °C) i 40 do 60 °F (4 do 16 °C) w zimie. Nigdy nie pada tu śnieg, ale co kilka, kilkanaście lat zdarzają się przymrozki, każdorazowo rujnujące plantacje cytrusów.
Floryda ma też ciekawą i skomplikowaną historię i autentyczne zabytki. Pierwsi Europejczycy pojawili się tu ponad 500 lat temu, w 1513 roku, a mała osada San Augustin została założona przez hiszpańskiego odkrywcę i gubernatora Puerto Rico, Pedro Menéndez'a de Avilés, w sierpniu 1565 roku. Na obszarze kilkudziesięciu mil kwadratowych można zwiedzić najstarsze miasto Ameryki i supernowoczesne centrum kosmiczne na Przylądku Canaveral. Sto kilkadziesiąt mil na zachód od wybrzeża Atlantyku znajduje się jedno z największych na świecie skupisk rozrywki dla dzieci w każdym wieku - Orlando, a tuż obok rozciągają się bezdroża florydzkich bagien. Żyją w nich ptaki i zwierzęta już niespotykane gdzie indziej, a w Green Swamp na zachód od Orlando żyją na wolności stada japońskich makaków. Są tu wielkie gaje cytrusowe, plantacje włoskich orzechów, wielkie farmy mleczne i największe w USA rancho z hodowlą bydła. W ciągu kilku godzin można się przenieść w całkiem inny świat. Można pobyć na plaży, udać się w krótki rejs po wodach Atlantyku albo Zatoki Meksykańskiej, można złowić rybę na obiad, zwiedzić muzeum sztuki albo spędzić cały dzień w parku rozrywki. Można też przeżyć dzień na naprawdziwszym rancho i obejrzeć klasyczne rodeo z ujeżdżaniem mustangów i byków, jak w Texasie.
Regiony
Miasta
Parki i pomniki przyrody