Hopi House map1 map2 map5

Sunday, May 19th

Hopi House


Mary Jane Colter zaprojektowała osiem budynków dla Grand Canyon National Park, wszystkie na zlecenie Fred Harvey Company lub już jako etatowa pracownica tej firmy (budynki publiczne: Hopi House, 1905; Hermit's Rest, 1914; Lookout Studio, 1914; Phantom Ranch,1922; Desert View Watchtower, 1932; Bright Angel Lodge, 1935; oraz dwa budynki mieszkalne dla pracowników parku: Victor Hall, 1936 dla mężczyzn i Colter Hall, 1937 dla kobiet). Fred Harvey bardzo wysoko oceniał talent i fachowość Colter, jednej z zaledwie kilku kobiet w zawodzie prawie w 100 procentach zdominowanym przez mężczyzn. Na przełomie wieków kobieta-architekt była wprost zjawiskiem, prawie niespotykanym.


hopi house


Hopi House Zdjęcie: National Park Service - Grand Canyon


Musiało minąć jeszcze 20 lat, zanim w Kongresie USA przegłosowana została poprawka do konstytucji przyznająca kobietom prawo do głosowania (19th Amendment, 18 sierpnia 1920 r.). Zorganizowana walka sufrażystek o prawa dla kobiet, w tym o prawo do głosowania, trwała ponad 60 lat. Na początku XX przeważał pogląd, że kobiety nadają się do prac domowych i do wykonywania prostych zawodów takich jak kelnerki, ekspedientki sklepowe albo pracownice central telefonicznych. Kobieta była uważana za mniej zdolną od mężczyzn, szczególnie w zawodach technicznych, wymagających ścisłego myślenia i skomplikowanych obliczeń. Mary Colter miała niewielkie szanse na karierę w tym typowo męskim zawodzie, na szczęście Fred Harvey był innego zdania.

Mary Colter stworzyła dwa unikalne style architektoniczne nawiązujące do sztuki i budownictwa Indian i jest uważana za jedną z najważniejszych postaci w amerykańskiej architekturze. Była wprost obsesyjnie dbała o najdrobniejsze szczegóły, jej projekty dekoracji wnętrz to przykłady prawdziwego mistrzostwa w tworzeniu autentycznej atmosfery oryginalnych struktur budowanych przez Indian Hopi, Navajo i Pueblo.

Pierwszym projektem Mary Colter zrealizowanym na zlecenie Fred'a Harvey'a był Dom Indiański przy hotelu Alvarado w Albuquerque, New Mexico, w którym zorganizowano muzeum i sklep z pamiątkami i wyrobami indiańskimi. Zaprojektowany w 1904 roku Hopi House w Grand Canyon miał pełnić podobną funkcę, dlatego Colter opaprła swój projekt na klasycznych budynkach w wiosce Indian Hopi, Oraibi. Cała struktura sprawia wrażenie jakby była skupiskiem indywidualnych budynków w typowym osiedlu Hopi, którzy do budowy swoich osiedli używali różnej wielkości płaskich kamieni zamiast glinianych cegieł adobe, używanych przez Indian żyjących na równinach. Hopi House różni się od autentycznych budynkow Hopi w kilku ważnych szczegółach, wynikających z funkcji i wymogów technicznych. Tradycyjne domy Hopi i wielu innych plemion żyjących w pueblach, nie miały drzwi wejściowych. Były to zawsze struktury obronne, przygotowane do odparcia ataku koczowników i za wejścia służyły oytwory w dachach. Można się było do nich dostać tylko po drabinach, z piętra na piętro. Ściany na parterze nigdy nie miały żadnych drzwi ani okien, a światło wpadało do wnętrza przez otwory w dachu i w ścianach na wyższych piętrach. W Hopi House są normalne drzwi wejściowe, a drabiny na tarasach to tylko jako elementy dekoracyjne zwiększające poczucie autentyzmu.

Hopi House miał służyć jako rodzaj targu dla artstów indiańskich sprzedających tam swoje wyroby turystom. Wielu z nich tworzyło swoje artykuły na miejscu, w budynku istniały pracownie, w których powstawały wyroby rzemieślnicze i artystyczne, biżuteria, utensylia, wyroby z gliny, koce, dywany i wiele innych. Kultura Indian była prawie zupełnie nieznana w Ameryce jeszcze na początku XX wieku. Dla wielu turystów spotkanie z autentycznymi twórcami i w ogóle z prawdziwymi, żywymi Indianami, było wielkim przeżyciem. Mary Colter, dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły, zdołała stworzyć niezwykłe, prawie autentyczne spotkanie z obcą, egzotyczną kulturą, o której istnieniu nie wiedział prawie żaden turysta. Ludzie z miast, zwłaszcza imigranci, po raz pierwszy widzieli Indian i ich sztukę właśnie w Grand Canyon Hopi House. Dziś w budynku mieści się dobrze wyposażone muzeum sztuki indiańskiej i niewielki sjklep z pamiątkami wyrabianymi przez Indian Hopi i Navajo. Hopi House jest otwarty codziennie od 9 rano do 5 po południu.


Web Analytics