Budowwę Muzeum geologii Wielkiego Kanionu, początkowo zwanego Yavapai Point Trailside Museum, ukończono w 1928 roku. Oprócz prezentacji skomplikowanej geologii kanionu, dyrekcji parku zależało na wyszukaniu miejsca na południowej krawędzi, skąd byłaby widoczna najszersza panorama oraz najważniejsze formacje i najbardziej typowe struktury geologiczne kanionu. Grupa geologów wybrała Yavapai Point, skąd rozpościera się jeden z najbardziej spektakularnych widoków na przeciwległą ścianę, rzekę Colorado w dole i w głąb kanionu na wschód i na zachód.
Yavapai Geology Museum Zdjęcie: National Park Service - Grand Canyon
Budynek muzeum zaprojektował słynny już wtedy architekt z San Francisco i późniejszy dyrektor regionalny Park Service Administration, Herbert Maier, pracujący jednoczesnie nad projektami czterech budynków dla parku Yellowstone. Meier oparł projekt Yavapai Museum na istniejących już projektach Mary Colter. Do budowy użył kamienia z najbliższej okolicy, gliny i sosnowych pni, tworząc strukturę bardzo podobną w stylu do budynków Mary Colter.
Początkowo, ten stojący na samej krawędzi budynek miał otwartą ścianę z widokiem na kanion. Pierwsze okna dodano do kamiennego murku na wielkim tarasie jeszcze w latach 30-tych. Obecnie cała ściana to szerokie okna, dzięki którym panoramę kanionu można podziwiać bez względu na pogodę.
W muzeum są stałe wystawy, trójwymiarowe, plastyczne modele kanionu, przekroje skalnych warstw i setki innych eksponatów i materiałów na temat kanionu.
Późnym popołudniem na parkingu nie ma ani jednego wolnego miejsca, tysiące turystów czeka na zachód słońca. Bez względu na to w jakim miejscu parku jesteś o tej porze, jeżeli chcesz widzieć zachód właśnie stąd, nie jedź tu autem, ale skorzystaj z bezpłatnego autobusu. Muzeum jest czynne 365 dni w roku czynne od 8:00 do 8:00 wieczór.u autem, ale skorzystaj z bezpłatnego autobusu. Muzeum jest czynne 365 dni w roku czynne od 8:00 do 8:00 wieczór.